שכונת הראשונים – נעים להכיר

מזמינים אתכם להכיר קצת יותר לעומק את שכונת הראשונים בר"ג, אחת מהשכונות בהן אנו מקדמים פרויקט התחדשות עירונית.

שכונת הראשונים היא ההתיישבות הראשונה בר”ג אשר יושבה על ידי ‘הקבוצה הקנדית’ בשנת 1921 ב-9 מגרשים ראשונים בגודל של 15 דונם. בסמוך לתחנת הדלק, מול מתחם עלית הישן, ניתן עדיין להבחין בשרידי צריף ותיק משכונה ותיקה זו. בסמוך לנתיבי איילון ולגבעתיים ניתן למצוא עצי אקליפטוס שהם ככל הנראה פרי נטיעותיהם של מתיישבים ראשונים אלה. בעשור האחרון משנה השכונה את פניה ונבנים סביבה וגם מעט בתוכה, מגדלי מגורים.

השכונה נמצאת במערב רמת גן, דרומית למתחם הבורסה, ליד שכונת בורוכוב היוקרתית בגבעתיים, ובסמוך לתל אביב ונתיבי איילון. גבולות השכונה הם סביב הרחובות שפירא, תרע”ד וראשונים. זהו מיקום מרכזי ביותר עם תחבורה ציבורית נגישה לכל מקום ואף במרחק הליכה מתחנת רכבת ת”א מרכז סבידור ובעתיד, גם הרכבת הקלה תעבור באזור.

מתחם הבורסה הקרוב, משתנה, והופך למתחם בילוי ותרבות. מתיחת הפנים כוללת רחובות מרכזיים משופצים ומשודרגים, בשילוב ציורי קיר, פינות ישיבה מיוחדות, גינות, ברים ומסעדות. בשנים הקרובות יבנו במתחם מגדלים חדשים ובניהם, המגדל הגבוה ביותר בישראל הינשא לגובה של 111 קומות.

שכונת הראשונים


בשכונת הראשונים ישנה אוירה של קהילה מלוכדת. ברחבי השכונה גינות ציבוריות ורחובותיה הקטנים והשקטים עטופים בצמחיה ירוקה, מדגישים את ייחודה ואת קסמה. בשנים האחרונות, השכונה מחדשת את פניה בזכות קידום פרויקטים איכותיים של התחדשות עירונית. הביקוש הרב לפרויקטים הללו נובע מעצם מיקומה המצוין של השכונה – “המשולש האורבני” תל אביב, רמת גן וגבעתיים, ומאוכלוסייתה המתחדשת. האוכלוסייה מאופיינת במשפחות צעירות שבוחרות להתמקם בה עקב כל היתרונות הטמונים בחובה אך עם זאת מורגש המגוון- תמהיל של ותיקים וצעירים.

החינוך בשכונה זו נחשב לחינוך איכותי וטוב. המדדים מראים כי רמת החינוך בשכונה גבוהה לעומת הרמה בבתי הספר בארץ באופן כללי. כיום פועלים בשכונה לא מעט שירותים למען הקהילה ומוסדות חינוך איכותיים, לדוגמה- בית ספר ‘המתמיד’ לתלמידי כיתות א’-ח’ המוביל ברמת הישגי התלמידים ושביעות רצונם, גני ילדים אהובים על תושבי העיר.
שכונת הראשונים, שכונה מתפתחת, עירונית אך עם זו ירוקה, קהילתית ומאופיינת באווירה ייחודית ונעימה.


לצפייה בכתבה שהתפרסמה בynet על השכונה לחצו כאן >>>

לקריאה נוספת בנושא התחדשות עירונית

לקיראה נוספת בנושא תמ”א 38

צור קשר

דילוג לתוכן