שאלת מיליון השקל: מה יקרה לנדל”ן ב–2021?

אי־ודאות הכלכלית והפוליטית מקשה על היכולת להעריך איך ייראה שוק הנדל"ן בשנה הבאה. רונן עקביה בתחזית באתר דה מרקר

מגזר ההתחדשות העירונית נקלע בחלקו לאי־ודאות עם ההכרזה על סיום תוכנית תמ”א 38 לחיזוק מבנים והריסה ובנייה. מינהל התכנון ומשרד המשפטים הודיעו על כוונתם לפרסם תוכנית חלופית והם פירסמו טיוטות, אך ההתנהלות התכנונית המבולבלת כבר מסחררת את השוק. קיומה של מערכת בחירות נוספת ב–2021 מבטיח כמעט בוודאות שמדובר בעוד שנה אבודה לרפורמות המתוכננות בענף.

“תמ”א 38 תסתיים באוקטובר 2022 ועד אז אף אחד לא יודע מה יקרה, אין אפילו הוראות מעבר שמתוות עקרונות למעבר בין התוכנית הפוקעת לתוכניות ההמשך”, אומר רונן עקביה, מנכ”ל חברת ההתחדשות העירונית בית וגג. “לכן אנחנו צפויים לראות השנה עלייה חדה בהיקף הבקשות להיתרי בנייה במסגרת התוכנית הקיימת, אבל לא בכל מקום. הלחץ יהיה במקומות שבהם יש כללים ברורים לאישור תוכניות — כמו בתל אביב. במקומות אחרים, שבהם הרשויות עוצרות את האישורים או עוסקות בבחינה מחדש של התוכניות, צפויה ירידה בפעילות”.

עקביה סבור שחוסר הוודאות בתוכניות התמ”א יעביר יזמים לתחום העיקרי של התחדשות עירונית: תוכניות הריסה ובנייה מחדש של שכונות ורחובות. “בניגוד לפרויקטים של תמ”א, מדובר בתוכניות ארוכות טווח שדורשות אורך נשימה. תהליך האישור של תוכניות גדולות אורך זמן רב, ואני לא רואה את המצב משתפר בשנה הקרובה. לרבים מיזמי תמ”א 38 אין די משאבים לפרויקטים ארוכי טווח כאלה, ולכן להערכתי הענף יעבור קונסולידציה — חברות קטנות ייצאו מהמשחק או יחברו לחברות גדולות יותר, כדי להשלים את המעבר.

לקריאת הכתבה המלאה באתר דה מרקר – לחץ כאן >>>

צור קשר

דילוג לתוכן