ירידה במספר התחלות הבנייה של דירות גדולות, בנות 5-6 חדרים, בגלל מחיריהן הגבוהים

נראה כי בשנים האחרונות חלה ירידה בהקמה של דירות בנות 5-6 חדרים, אל מול מגמה שהולכת ותופסת תאוצה של הקמת דירות קטנות יותר

ישראלים רבים המחפשים דירה לרכישה מעוניינים בנכס רחב ידיים עם מספר חדרים שמספיק לכל בני הבית. מצד אחד, לא מעט משקי בית נזקקים לשטחים גדולים למגורים; מאידך נראה כי בשנים האחרונות חלה ירידה בהקמה של דירות בנות 5-6 חדרים, אל מול מגמה שהולכת ותופסת תאוצה של הקמת דירות קטנות יותר בנות 1-2 חדרים. אם בתחילת העשור על כל דירה קטנה (2 ו-3 חדרים) נבנו כ-5.5 דירות גדולות (5 ו-6 חדרים), הרי שבתום העשור היחס השתנה – כאשר בשנת 2020 על כל דירה קטנה החלה בנייתן של כ-2.5 דירות גדולות בלבד.

“שינוי המגמה משקף בצורה ברורה את הביקושים – ככל שמחירי הדירות עלו, כך הפכו הדירות הגדולות לכאלה שאינן בהישג ידם של רוב הרוכשים, משפחות צעירות בעיקר”, מסביר רז שרייבר, סמנכ”ל שיווק בקבוצת אלמוג. לדבריו, “זה נכון שהמשפחה הישראלית הממוצעת מבקשת לגור כבר בדירה הראשונה בנכס גדול יחסית, אבל מחירי הדיור הגבוהים הפכו את הדירות הללו למוצר יקר שלא קל להגיע אליו. לכן הביקושים נדדו לכיוון דירות קטנות יותר. גם השטחים במטרים קטנו, ולא רק במספר החדרים – היזמים מתכנננים דירות בשטחים קטנים יותר כדי לאפשר מחירים נמוכים יותר לקהל היעד”.

דירות גדולות

 

מניתוח נתוני הלמ”ס מסתמנת ירידה דרמטית בהתחלות בנייה של דירות גדולות בשנה האחרונה ביחס לתחילת העשור בשיעור של 21.7% – מ-25,066 דירות גדולות שהחלה בנייתן בשנת 2011 ל-19,602 דירות גדולות שהחלה בנייתן בשנת 2020. לדברי עירית מעייני, מנהלת שיווק ומכירות בחברת בית וגג, שינוי המגמה נעוץ הן בעליית המחירים בשוק הדיור וביוקר המחייה, והן בחזרתם של המשקיעים לשוק – שבעקבות הפחתת מס הרכישה הפכו שוב לשחקן משמעותי יותר בענף הדיור.בענף מעריכים כי בשנים הקרובות, הגודל הממוצע של הדירות הגדולות יקטן ביחס לגודל שלהן כיום. “אנו מזהים שינוי בתפיסת החיים של הישראלים, שבעשור האחרון העדיפו מיקום על חשבון נוחות – כלומר דירות קטנות יותר שממוקמות במרכזי הערים הגדולות”, מוסיפה מעייני. “מחזקת את הנתון הזה העובדה שרשויות התכנון החלו לחייב שילוב תמהיל של כ-20% של דירות קטנות בנות השגה בפרויקטים בשוק החופשי, ולכן יזמים החלו להכניס לסל המוצרים שלהם דירות שיותאמו לדרישות”.

 

לקריאת הכתבה המלאה באתר ynet  – לחץ כאן >>>

צור קשר

דילוג לתוכן