תמ”א 38 תל אביב

התחדשות עירונית > תמ"א 38/1 > תמ”א 38 תל אביב

תמ"א 38 היא תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה אשר הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ובנייה ואושרה על ידי ממשלת ישראל באפריל 2014.


בית וגג

תמ”א 38 בתל אביב – רקע כללי

תמ”א 38 היא תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה אשר הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ובנייה ואושרה על ידי ממשלת ישראל באפריל 2014.
מטרתה של התוכנית היא לעודד את חיזוקם של בניינים קיימים אשר נבנו לפני שנת 1980 (השנה שבה הפך התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה למחייב), באמצעות תוספות בנייה אשר אמורות לממן את חיזוק המבנה ולהוות תמריץ ליזמים (וגם לדיירים) לחיזוק המבנה.

שינוי שנערך בתנאי תמ”א 38 בשנת 2010 (ידוע גם בשם תמ”א 38/2) מאפשר את הריסת המבנה ובניית בית מגורים חדש במקומו. המחוקק יצא מתוך הנחה כי בנייתו של בניין חדש מן המסד עדיפה על חיזוק הבניין הישן עם הרחבת הדירות ותוספות הבניה בקומה שמעל. היתרון הגדול מבחינת הדיירים הוא בכך שהם מקבלים בניין חדש לחלוטין, המתוכנן בהתאם לסטנדרטים העדכניים ואורח החיים המודרני ובנוסף כולל חנייה לכל הדיירים, לובי מודרני וכיו”ב.

אחד מיתרונותיה הגדולים של תמ”א 38 היא בכך שהיא מאפשרת מתן היתרי בנייה מכוחה היא, ואינה מחייבת הכנת תוכניות מפורטות. יחד עם זאת חשוב לזכור כי  התמ”א מעניקה לוועדה המקומית שיקול דעת ושומרת על זכותה לקבוע אלו תוספות בנייה לאשר לכל מבנה ואף לסרב לתת היתר בנייה הכרוך בתוספת זכויות, משיקולים תכנוניים, אדריכליים, נופיים, כושר נשיאה של התשתיות העירוניות וכד’.

עוד על התחדשות עירונית

מדיניות העירייה לתמ"א 38 בתל אביב

מדיניות העיריה לתמ”א 38 בתל אביב

עיריית תל אביב פרסמה מסמך מדיניות מנחה לתמ”א  38 בתל אביב המאפשר לדיירים בעיר המעוניינים בכך להעריך את אפשרויות המימוש במסגרת תמ”א 38 העומדות בפניהן.

בחלקו הראשון של מסמך המדיניות מוצגים דרישות הסף והתנאים לקבלת היתר בנייה הכוללים הצגת אישור לצורך בחיזוק המבנה (בניינים שההיתר לבנייתם ניתן לפני ינואר 1980 ואשר לא נבנו על פי תקן 413), שיטת החיזוק הממוצעת והחישובים הסטטיים הנדרשים ומסמכים קונסטרוקטיביים שאישורם הוא תנאי להמשך הטיפול בבקשה להיתר (המסמכים כוללים בין היתר דו”ח מעבדה המאבחן את מצב האלמנטים הקונסטרוקטיביים, תוכנית עיצוב, תוכנית פיתוח, פתרונות חנייה, מסמכי צל ועוד).

עוד על הבית בתל חי

בחלקו השני של המסמך מוצגים קווי המדיניות הכלליים החלים על כל העיר ומפורטת מדיניות העירייה לגבי תמ”א 38 בתל אביב  תיקון אחד – חיזוק ובניית תוספות, תמ”א 38 בתל אביב תיקון 2 – הריסה ובנייה מחדש, הנחיות לגבי חריגה מקווי הבניין, בניית המרחב המוגן, השימושים המותרים בקומה המפולשת (קומת העמודים), הצפיפות המותרת, ניוד זכויות בין קומות ועוד.

 

בחלקו השלישי של המסמך מפורטת המדיניות לתוספות בנייה אפשריות באזורי העיר השונים ופירוט המדיניות לגבי שכונות העיר השונות – שפירא, כרם התימנים, נוה צדק, יפו, נוה שרת, מעוז אביב רמת אביב, נוה אביבים ואפילו בערים נוספות כמו רמת גן, הרצליה, רמת השרון וכו’…

לקריאה נוספת בנושא תמ”א 38

לקריאה נוספת בנושא התחדשות עירונית בתל אביב

צור קשר

דילוג לתוכן